Q-MAM
Strefa kreatywnej nauki

O PLATFORMIE

Platforma edukacyjna Q-MAM to innowacyjne narzędzie kreatywnej nauki i zabawy. Mogą z niego korzystać uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz nauczyciele. Na platformie znajdują się zestawy materiałów edukacyjnych w formie filmowych tutoriali opatrzonych Notatką od Nauczyciela oraz quizem podsumowującym informacje.

Korzystając z Q-MAM każdy uczeń bez trudu opanuje podstawową i rozszerzoną wiedzę ze wszystkich przedmiotów szkolnych, będzie mógł także podzielić się z innymi swoją wiedzą i wykazać się kreatywnością!

Narzędzie powstało dzięki pracy zespołu Szkoły Jagiellończyk Organizacji Pożytku Publicznego, która działa z misją tworzenia i rozpowszechniania nowoczesnej edukacji opartej o kreatywność, innowację i otwartość na wyzwania XXI wieku.

Co jest innowacją?

To pierwsza platforma edukacyjna stworzona przez uczniów dla uczniów! Nikt przecież tak dobrze nie tłumaczy, jak kolega!

Co znajduje się na platformie?

FAST LEARNING CHALLENGE: znajdą się tu tematy podstawy programowej dla klas 0-8 oraz liceum (łącznie klasy 0-12), które zawierają:

 • Notatką od Nauczyciela (zwięzła informacja z najistotniejszymi informacjami na zadany temat)*
 • trzy tutoriale nagrane przez uczniów
 • quiz podsumowujący przygotowany w oparciu o Notatkę od Nauczyciela oraz tutoriale.

*Najistotniejsze informacje na zadany temat mają charakter subiektywny i są przygotowywane w oparciu o najlepszą wiedzę przygotowującego Notatkę nauczyciela.

SZKOŁA NA KOŁACH: to wirtualne podróże, które można wykorzystać np. na lekcjach geografii, przyrody lub historii oraz  jako wirtualna mobilność w programach wymiany uczniów np. Erasmus+. W filmach poruszane są tematy:

 • relacji z wycieczek krajoznawczych
 • filmowych opisów miejsc historycznych
 • prezentacji hobby dotyczącego zwierząt i roślin

Skąd biorą się filmy? 

 • Nasi nauczyciele przedmiotów szkolnych klas od 0 do 12 (szkoła podstawowa i średnia) systematycznie ogłaszają  WYZWANIA Q-MAM, które dotyczą tematów zawartych w podstawie programowej;
 • W WYZWANIU może wziąć udział każdy zalogowany na platformie uczeń klas 0-12;
 • WYZWANIE Q-MAM polega na nagraniu tutorialu (filmu edukacyjnego) dowolną techniką na zadany temat i przesłanie go poprzez platformę do weryfikacji przez nasz zespół;
 • w każdym WYZWANIU Q-MAM wygrywają od jednego do trzech filmów, które stanowią podstawowy element naszej bazy wiedzy.

Kto czuwa nad merytoryką?

WYZWANIA Q-MAM przygotowywane są przez ogromny zespół profesjonalnych nauczycieli związanych z Prywatnym Przedszkole, Szkołą Podstawową i Liceum „Jagiellończyk” w Kaliszu. To oni przygotowują Notatkę od Nauczyciela oraz quiz, a także czuwają nad tym, aby wszystkie filmy umieszczane na platformie były poprawne merytorycznie. 

PLATFORMA Q-MAM dla uczniów…

Pomaga w nauce, a dzięki filmom zamieszczonym przez uczniów daje możliwość zrozumienia tematów podejmowanych na lekcji. Dzięki Q-MAM można wirtualnie zwiedzić wiele ciekawych miejsc, poznać historię i kulturę świata oraz przyrodę. To także wspaniała możliwość na podzielenie się swoimi umiejętnościami, wiedzą i kreatywnością. 

PLATFORMA Q-MAM dla nauczycieli…

Wszystkie zawarte na PLATFORMIE Q-MAM treści są zgodne z podstawą programową i merytorycznie poprawne, co jest potwierdzone przez profesjonalnych, czynnych nauczycieli przedmiotowych. Treści można wykorzystać jako:

 1. pracę domową, w ramach której uczeń przygotuje film na wybrany temat;
 2. ciekawy materiał edukacyjny, który w przystępny dla ucznia sposób pomoże przygotować się do kolejnej lekcji lub sprawdzianu;
 3. element lekcji, na której można wykorzystać zawarte na Q-Mam materiały;
 4. pobudzenie kreatywności uczniów, która sprzyja ich rozwojowi osobistemu.

SZKOŁY, KTÓRYCH UCZNIOWIE WYGRYWAJĄ WYZWANIA Q-MAM BIORĄ UDZIAŁ W RANKINGU KREATYWNYCH SZKÓŁ PLATFORMY Q-MAM. W każdym roku, w czerwcu, szkoła znajdująca się najwyżej w rankingu otrzymuje tytuł KREATYWNEJ SZKOŁY ROKU!